VATIKAN (sreda, 17. september 2014, RV) – Kateheza papeža Frančiška med današnjo splošno avdienco je bila posvečena Cerkvi, ki je katoliška in apostolska. Za krščanske skupnosti in vsakega vernika to pomeni, da smo poklicani skrbeti za zveličanje celotnega človeštva, kot je poudaril papež.

Cerkev je katoliška
Da je Cerkev katoliška pomeni, da je vesoljna. Kompletno in jasno opredelitev nam je dal eden od cerkvenih očetov, sv. Ciril Jeruzalemski, ko je zapisal: »Cerkev je nedvomno katoliška, to je vesoljna, ker je razširjena vsepovsod, od enega konca zemlje do drugega; in ker vseobsegajoče in brez izpuščanja uči vse resnice, ki morajo pridi do spoznanja ljudi, tako glede nebeških stvari kot zemeljskih.«

Znamenje vesoljnosti Cerkve je to, da govori vse jezike, je poudaril papež Frančišek. To pa ni nič drugega kot posledica binkošti: »Sveti Duh je namreč tisti ki, ki je apostole in vso Cerkev naredil zmožne, da so vsem in na vseh koncih sveta odmev vesele novice o zveličanju in Božji ljubezni.« Cerkev je tako od vsega začetka katoliška, skladna, in ne more ne biti katoliška, usmerjena v evangelizacijo in srečanje z vsemi. Dnevna Božja beseda se danes bere v vseh jezikih, vsak ima evangelij v lastnem jeziku, da ga lahko bere, je pojasnil papež in pri tem ponovno spomnil, da je dobro s sabo vedno imeti majhen evangelij in tekom dneva prebrati kakšen odlomek. »Evangelij je razširjen po vsem svetu v vseh jezikih, kajti Cerkev, oznanilo Jezusa Kristusa Odrešenika, je po vsem svetu. In zato pravimo, da je Cerkev katoliška, ker je vesoljna,« je povzel.

Cerkev je apostolska
To, da je Cerkev katoliška, pomeni, da je nastala kot Cerkev »v izhodu«, kot misijonarska, je Frančišek nadaljeval katehezo. Če bi apostoli ostali v dvorani zadnje večerje, ne da bi izstopili in šli molit, bi Cerkev ostala Cerkev tistega ljudstva, tistega mesta, tiste dvorane zadnje večerje. A vsi so odšli v svet, od trenutka, ko se je rodila Cerkev, ko je prišel Sveti Duh. Zato je Cerkev nastala »v izhodu«, kot misijonarska. To izrazimo tudi takrat, ko jo označimo kot apostolsko, kajti apostol je tisti, ki prinaša veselo novico o Jezusovem vstajenju. To pomeni, da je Cerkev v nasledstvu z apostoli, ki so ustanovili nove Cerkve, posvetili nove škofe. Danes smo vsi v nasledstvu s tisto skupino apostolov, ki je prejela Svetega Duha in zatem »šla ven« in pridigala.

Cerkev je poslana, da vsem ljudem prinese evangeljsko oznanilo, ki ga spremljajo znamenja Božje nežnosti in moči. Tudi to prihaja od binkoštnega dogodka. Sveti Duh namreč premaga vsak odpor, premaga skušnjavo zapiranja vase, v majhno skupino izbranih, premaga skušnjavo, da bi se smatrali za edine naslovnike Božjega blagoslova. »Ravno Sveti Duh nas vodi v srečanje z brati, tudi s tistimi najbolj oddaljenimi v vsakem smislu, da bi lahko z nami delili ljubezen, mir, veselje, ki nam jih je Vstali Gospod pustil v dar,« je dejal papež.

Skrbeti za zveličanje vseh ljudi
Kaj pomeni to, da je Cerkev katoliška in apostolska, za naše skupnosti in vsakega med nami, je zastavil vprašanje Frančišek. »Predvsem pomeni skrbeti za zveličanje vsega človeštva, ne biti brezbrižni ali tuji pred usodami naših mnogih bratov, ampak biti do njih odprti in solidarni. Prav tako pomeni imeti občutek polnosti, celovitosti, ubranosti krščanskega življenja, vedno zavračati delna in enostranska stališča, ki nas zapirajo vase.«

Biti del apostolske Cerkve pomeni zavedati se, da je naša vera ukoreninjena v oznanilo in pričevanje samih Jezusovih apostolov. Gre za dolgo verigo, ki prihaja ravno od njih. Zato je pomembno, da se vedno čutimo poslani, odposlani in v občestvu z nasledniki apostolov, da bi s srcem, polnim veselja, oznanjali Kristusa in njegovo ljubezen do vsega človeštva. Papež je tukaj spomnil na junaško življenje mnogih misijonarjev in misijonark, ki so zapustili svojo domovino, da bi šli oznanjat evangelij v druge dežele in na druge celine. »Zahvalimo se Gospodu,« je povabil, »da ima naša Cerkev veliko misijonarjev, da jih je imela veliko; in potrebuje jih še več.« Pri tem je spodbudil mlade na Petrovem trgu, naj pogumno gredo naprej, če morda želijo postati misijonarji: »Lepo je prinašati Jezusov evangelij.«

»Prosimo Gospoda,« je papež sklenil katehezo, »naj v nas obnovi dar svojega Duha, da bosta vsaka krščanska skupnost in vsak krščeni izraz svete matere Cerkve, ki je katoliška in apostolska.«

Objavljeno 18. 09. 2014

Podobni prispevki